Ganoderma-pokračování /7
4. Neexistuje jednotný recept. Techniky a recepty používané čínskými léčiteli se všeobecně zakládají na informacích uváděných v knihách, jako je Shang-Han-Lun nebo Chin-Juei-Yao-Luch. Avšak ani jedna kniha neposkytuje vhodný recept, pokud jde o Ganodermy. Jelikož je obtížné sbírat divoce rostoucí Ganodermy, a jelikož existuje tolik jejich druhů, zahájili jsme za účelem vyřešení těchto potíží pěstování většího počtu různých druhů. V roce 1973 jsme představili několik podobných druhů a po celé zemi jsme chodili v hornatých oblastech, abychom zde nasbírali divoce rostoucí vzorky jako základ pro porovnávání. Podstupovali jsme při tom riziko otravy tím, že jsme osobně všechny vzorky ochutnávali. Po šesti letech jsme Ganodermy úspěšně vyšlechtili.
II. Hlavní složky a jejich funkce
V houbě Ganoderma lze kromě složek vyskytujících se i v obyčejných houbách nalézt dvě velmi důležité látky:
-
Germanium (Ge) 32. Podle výzkumných studií japonského lékaře Kazuhiko Asaiho obsahuje ganoderma až 6000 miliontin germania.
-
Germanium podporuje krevní oběh, čímž zvyšuje schopnost organizmu přijímat kyslík. Zajištěním správné hladiny krevního kyslíku se zlepšuje látková výměna a zpomaluje se degenerace funkcí. Na základě jednoho rozboru lékaře Asaiho je germanium hlavním složkovým prvkem obsaženým v Ganodermě. V Ganodermě je obsaženo 4 - 6 krát více germania než v kořenu panaxu (ginseng, ženšen).
2. Polysacharidy
Polysacharidy lze nalézt v obyčejných houbách v odlišných množstvích. Japonští farmaceuti a výrobci léčiv vyluhovali polysacharidy z rostliny „Yun-Yong", patřící do jedné čeledi s Ganodermou, a připravili léčivo s názvem PSK. Toto léčivo se rovněž využívalo klinicky při imunoterapii pacientů postižených rakovinou. Zdravotní oddělení Koseisho jej schválilo jako prokazatelně účinný podpůrný medikament. Pacientům s rakovinou se předepisuje na prevenci při zhoubném nádoru a při metastázách. Polysacharidy mohou zvyšovat množství protilátek a tím posilovat imunitní systém. Pracovníci v medicínském odvětví projevili vážný zájem, když byla v lékařských studiích poprvé zveřejněna skutečnost, že Ganoderma takovéto látkové složky obsahuje ve velkém množství. Jelikož se při umělém pěstování dosáhlo úspěchu, není se třeba obávat nedostatečného přísunu. Japonští pracovníci v oboru lékařství a farmacie průběžně Ganodermu zkoumají a pěstují a také ji zavedli na trh jako zdraví podporující doplněk potravy.
III. Léčivý účinek Ganodermy
Po tisíciletí se na Ganodermu pohlíželo jako na „zázračný prostředek pro dosažení dlouhého života". Podobné pověsti začali pomalu přijímat jako skutečnost ti jednotlivci, kteří ji již vyzkoušeli užíváním. Jestliže se tato rostlina užívá průběžně, pak se dostavují její vynikající účinky. V posledních letech několik čínských a japonských lékařů a výrobců léčiv studovalo její účinky a používali ji v klinické praxi. Zaznamenali při tom tyto účinky: čistí krev a působí močopudně, má detoxikační účinky (zbavuje jedů), chrání játra, optimalizuje činnost střev, srdeční činnost a krevní tlak, má antibakteriální účinky, působí proti kašli a nemocem horních cest dýchacích, usnadňuje odkašlávání, má uklidňující účinky a utišuje bolesti. Znamená to, že Ganoderma obsahuje velké množství účinných látek. Tyto látky nejsou účinné jednotlivě, nýbrž pouze při svém vzájemném působení.
Ganoderma se dá používat také pro následujících nemocí:
Vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, cukrovka, impotence, symptomy typické pro klimakterium, chronický zánět průdušek, astma, revmatizmus, ztrnutí ramene, zánět kloubů, neuróza, horečka omladnic, zduření štítné žlázy, nepravidelná menstruace, akné, zlatá žíla, kožní záněty, plešatost, lupus erythematosus (SLE - chronické autoimunitní onemocnění) a křečové žíly. Dále je Ganoderma vhodná pro své příznivé účinky při snižování únavy, vyplývající z řízení automobilu na velké vzdálenosti,
z přípravy na zkoušky nebo z vysilující tělesné činnosti, zmírňuje projevy spojené
s nevyspáním, snižuje vedlejší účinky léčiv, odstraňuje nepříjemný zápach z úst a mírní bolesti žaludku. V případě užívání společně s běžnými léky je schopna snižovat jejich vedlejší účinky a zvyšovat jejich účinnost.
IV. Účinky Ganodermy:
Je nutno věnovat pozornost kvalitě a výběru odpovídajícího druhu. Následkem užívání
Ganodermy můžeme zjišťovat následující skutečnosti:
1. Sníží se počet hodin strávených spánkem, spánek se stává vydatnějším.
2. Zlepší se chuť k jídlu.
3. Odpadní látky se odstraňují snadno a pravidelně.